Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Odense
Specialeuddannelsen i Odense
Kursusprogrammer
Kurser efter emne
Kurser efter dato
Holdopdelt
Forskningstræning
Start
Odense
Kursusprogrammer
Kurser efter dato
Kurser efter dato
Dato
Hold
Tid
Lokale
Undervisere
Emne
August 2024
19-08-2024
SYD2024-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Mikael Astrup , Anne-Mette Lindvig,
Attester, socialmedicinsk samarbejde og arbejdsmedicin.
21-08-2024
SYD2024-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Merethe Kirstine Andersen, Mette Bro Platz,
Supervision af konsultation
26-08-2024
SYD2020-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Torben Strodl Andersen, Niels Christian Hvidt, Anna Rørbæk Uldall,
Palliativ medicin og eksistentiel kommunikation
27-08-2024
SYD2023-1
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Palle Mark Christensen ,
Rationel medicinering
27-08-2024
SYD2023-1
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Erik Holk , Margrethe Andersen,
Urologi
28-08-2024
SYD2020-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Claus Thomsen, Henrik Norup,
Køb af praksis
29-08-2024
SYD2020-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Marie Liva Kjærgaard Lange, Gunver Kristine Knude Wind,
Psykiatri i almen praksis
September 2024
03-09-2024
SYD2024-2
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Emil Hanson,
Allergiske lidelser
03-09-2024
SYD2024-2
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Rune Lindberg,
Hudsygdomme
05-09-2024
SYD2024-2
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Inger Ahnfeldt-Mollerup ,
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
05-09-2024
SYD2024-2
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Kim Agerholm Brogaard, Karen Storgaard Larsen,
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
09-09-2024
SYD2020-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Heidi Bøgelund Frederiksen , Kenneth Westerfalck,
Praksisledelse
10-09-2024
SYD2024-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Peter Toftedal, Torsten Rahbek Rudbæk,
Bevægeapparatet, idrætsmedicin
11-09-2024
SYD2021-1
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Siri Aas Smedemark , Kamilla Wodstrup Rost,
Den gamle patient, inkl. medicinering
16-09-2024
SYD2024-3
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anne-Mette Rotwitt,
Introduktion - lægerollen
16-09-2024
SYD2024-3
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Niels Kristian Kjær,
Lægerollen, lægelig identitet, lægen som medikament
17-09-2024
SYD2024-3
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anne-Mette Rotwitt, Winnie Hjermind,
Svangreomsorg
17-09-2024
SYD2024-3
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Lasse Juel Andersen ,
Lægevagt
18-09-2024
SYD2020-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Heidi Bøgelund Frederiksen , Jens Rosbach,
Lægelig udvikling
24-09-2024
SYD2021-1
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Klaus Hansen,
Kommunikation og funktionelle tilstande
25-09-2024
SYD2021-1
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Klaus Hansen,
Kommunikation og funktionelle tilstande - dag 2
26-09-2024
SYD2020-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Ane Jørgensen, Jørgen Nexøe,
Kronikerindsatsen i praksis
Oktober 2024
01-10-2024
SYD2021-1
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anne-Mette Rotwitt, Simone Abildgaard Tøt - Strate,
Børn og unge psykiatri, det truede barn
01-10-2024
SYD2021-1
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Unni Elmer Jeppesen ,
Neurologi, voksne, hvp, svimmelhed
02-10-2024
SYD2024-3
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Emil Hanson,
Allergiske lidelser
02-10-2024
SYD2024-3
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Rune Lindberg,
Hudsygdomme
03-10-2024
SYD2021-1
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Jesper Bay-Hansen,
Sexologi
03-10-2024
SYD2021-1
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Charlotte Willemann Stecher, Marianne Harmsen,
Etniske grupper
07-10-2024
SYD2022-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Jacob Eiersted, Annemette Lykkebo,
Gynækologi i almen praksis, mamma
07-10-2024
SYD2022-4
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Jacob Eiersted, Annemette Lykkebo,
Gynækologi i almen praksis, mamma
08-10-2024
SYD2024-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Mikael Astrup , Anne-Mette Lindvig,
Risikovurdering, profylakse og motiverende samtale
09-10-2024
SYD2021-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Siri Aas Smedemark , Kamilla Wodstrup Rost,
Den gamle patient, inkl. medicinering
10-10-2024
SYD2021-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Sandra Elnegaard, Peter Haastrup,
Tidlig diagnostik af svær sygdom, cancer i praksis
21-10-2024
SYD2020-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Heidi Bøgelund Frederiksen , Jens Rosbach,
Lægelig udvikling
24-10-2024
SYD2021-1
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Mai-Britt Guldin,
Samspilsproblemer og terapiformer
24-10-2024
SYD2021-1
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Mai-Britt Guldin,
Tab/traumer/krise/sorg
29-10-2024
SYD2024-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Peter Toftedal, Torsten Rahbek Rudbæk,
Bevægeapparatet, idrætsmedicin
30-10-2024
SYD2021-1
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Klaus Hansen,
Kommunikation, opfølgning
30-10-2024
SYD2024-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).mail sendt 24. januar 2024 afventer lokation
Mikael Astrup , Anne-Mette Lindvig,
Attester, socialmedicinsk samarbejde og arbejdsmedicin.
31-10-2024
SYD2021-1
9:00-15:00
KURSUS ER FLYTTET FRA 12. SEPTEMBER 2024Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Sandra Elnegaard, Peter Haastrup,
Tidlig diagnostik af svær sygdom, cancer i praksis
November 2024
04-11-2024
SYD2020-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Torben Strodl Andersen, Niels Christian Hvidt, Anna Rørbæk Uldall,
Palliativ medicin og eksistentiel kommunikation
05-11-2024
SYD2021-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Klaus Hansen,
Kommunikation og funktionelle tilstande
06-11-2024
SYD2021-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Klaus Hansen,
Kommunikation og funktionelle tilstande - dag 2
06-11-2024
SYD2023-4
9:00-11:45
ONLINE kursus flyttet fra 11.april til november mail med link udsendt 8. juli 2024
Sanne Jespersen,
Rejseprofylakse
06-11-2024
SYD2023-3
9:00-11:45
ONLINE kursus flyttet fra 11.april til november mail med link udsendt 8. juli 2024
Sanne Jespersen,
Rejseprofylakse
11-11-2024
SYD2023-5
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Jens Søndergaard,
Screening
11-11-2024
SYD2024-1
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Jens Søndergaard,
Screening
11-11-2024
SYD2023-5
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Carsten Schade Larsen,
Rejseprofylakse
11-11-2024
SYD2024-1
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Carsten Schade Larsen,
Rejseprofylakse
12-11-2024
SYD2024-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Lasse Juel Andersen , Hans Christian Horn, Claudia Franz,
Bevægeapparatet, rheumatologiske lidelser
13-11-2024
SYD2024-2
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Lars Gosvig,
Øre-, næse- og halssygdomme
13-11-2024
SYD2024-3
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Lars Gosvig,
Øre-, næse- og halssygdomme
13-11-2024
SYD2024-2
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anders Højslet Vestergaard,
Øjensygdomme
13-11-2024
SYD2024-3
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anders Højslet Vestergaard,
Øjensygdomme
18-11-2024
SYD2023-4
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Inge Birkemose , Anette Søgaard Nielsen,
Misbrug
18-11-2024
SYD2023-3
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Inge Birkemose , Anette Søgaard Nielsen,
Misbrug
18-11-2024
SYD2023-4
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Jon Eik Zwisler ,
Etik
18-11-2024
SYD2023-3
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Jon Eik Zwisler ,
Etik
19-11-2024
SYD2020-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anne-Mette Rotwitt, Kim Agerholm Brogaard,
Overenskomst, UTH, klager , samt 1/2 times evaluering af kursusforløbet
19-11-2024
SYD2020-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anne-Mette Rotwitt, Kim Agerholm Brogaard,
Overenskomst, UTH, klager , samt 1/2 times evaluering af kursusforløbet
20-11-2024
SYD2021-1
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Charlotte Harmsen, Anne-Mette Walsted, Line Carøe Sørensen,
Børn i praksis, herunder neurologi
21-11-2024
SYD2021-1
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Marie Liva Kjærgaard Lange, Gunver Kristine Knude Wind,
Psykiatri i almen praksis
26-11-2024
SYD2021-2
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anne-Mette Rotwitt, Simone Abildgaard Tøt - Strate,
Børn og unge psykiatri, det truede barn
26-11-2024
SYD2021-2
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Unni Elmer Jeppesen ,
Neurologi, voksne, hvp, svimmelhed
27-11-2024
SYD2024-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Mikael Astrup , Anne-Mette Lindvig,
Risikovurdering, profylakse og motiverende samtale
28-11-2024
SYD2021-2
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Jesper Bay-Hansen,
Sexologi
28-11-2024
SYD2021-2
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Charlotte Willemann Stecher, Marianne Harmsen,
Etniske grupper
December 2024
03-12-2024
SYD2024-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Lasse Juel Andersen , Hans Christian Horn, Claudia Franz,
Bevægeapparatet, rheumatologiske lidelser
04-12-2024
SYD2021-2
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Mai-Britt Guldin,
Samspilsproblemer og terapiformer
04-12-2024
SYD2021-2
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Mai-Britt Guldin,
Tab/traumer/krise/sorg
05-12-2024
SYD2021-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Marie Liva Kjærgaard Lange, Gunver Kristine Knude Wind,
Psykiatri i almen praksis
10-12-2024
SYD2021-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Klaus Hansen,
Kommunikation, opfølgning
11-12-2024
SYD2024-3
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Merethe Kirstine Andersen, Mette Bro Platz,
Supervision af konsultation
12-12-2024
SYD2023-2
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Palle Mark Christensen ,
Rationel medicinering
12-12-2024
SYD2023-2
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Erik Holk , Margrethe Andersen,
Urologi
16-12-2024
SYD2024-4
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anne-Mette Rotwitt,
Introduktion - lægerollen
16-12-2024
SYD2024-4
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Niels Kristian Kjær,
Lægerollen, lægelig identitet, lægen som medikament
17-12-2024
SYD2024-4
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Anne-Mette Rotwitt, Winnie Hjermind,
Svangreomsorg
17-12-2024
SYD2024-4
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Lasse Juel Andersen ,
Lægevagt
18-12-2024
SYD2021-2
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Charlotte Harmsen, Anne-Mette Walsted, Line Carøe Sørensen,
Børn i praksis, herunder neurologi
19-12-2024
SYD2024-3
9:00-11:45
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Inger Ahnfeldt-Mollerup ,
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
19-12-2024
SYD2024-3
12:15-15:00
Nyt SUND. Campusvej 34, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal).
Kim Agerholm Brogaard, Karen Storgaard Larsen,
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign