Specialeuddannelsen i almen medicin
København
Odense
Aarhus
KURSIST LOGIN:
Glemt password?
Odense
Specialeuddannelsen i Odense
Kursusprogrammer
Kurser efter emne
Kurser efter dato
Holdopdelt
Forskningstræning
Start
Odense
Kursusprogrammer
Holdopdelt
Kursusprogram for hold SYD2021-3
Kursusoversigt
Dato
Tid
Lokale
Emne
Undervisere
Uge 37 - 2021
mandag
13-09-21
9:00-11:45
WP 9B lokale 4.48 Odense
Introduktion - lægerollen
Anne-Mette Rotwitt
12:15-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Lægerollen, lægelig identitet, lægen som medikament
Niels Kristian Kjær
tirsdag
14-09-21
9:00-11:45
WP 9B lokale 4.48 Odense
Svangreomsorg
Anne-Mette Rotwitt
Winnie Hjermind
12:15-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Lægevagt
Lasse Juel Andersen
Uge 38 - 2021
onsdag
22-09-21
9:00-11:45
WP 9B lokale 4.48 Odense
Øre-, næse- og halssygdomme
Lars Gosvig
12:15-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Øjensygdomme
Rune Rask
Uge 39 - 2021
tirsdag
28-09-21
9:00-11:45
WP 9B lokale 4.48 Odense
ICPC, IT i alm. praksis, kvalitetssikring
Inger Ahnfeldt-Mollerup
,
12:15-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Samarbejde med andre. Sundhedsfremmer i lokalområdet
Michael Hejmadi
,
Bo Libergren
Uge 41 - 2021
mandag
11-10-21
9:00-11:45
WP 9B lokale 4.48 Odense
Attester/socialmedicinsk samarbejde
Mikael Astrup
Anne-Mette Lindvig
12:15-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Samfunds- og arbejdsmedicin
Gert Frank Thomsen
Uge 43 - 2021
tirsdag
26-10-21
9:00-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Risikovurdering, profylakse og motiverende samtale
Mikael Astrup
,
Anne-Mette Lindvig
Uge 45 - 2021
onsdag
10-11-21
9:00-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Supervision af konsultation
Carl Brandt
,
Merethe Kirstine Andersen
Uge 47 - 2021
mandag
22-11-21
9:00-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Bevægeapparatet, idrætsmedicin
Peter Toftedal
,
Torsten Rahbek Rudbæk
tirsdag
23-11-21
9:00-15:00
WP 9B lokale 4.48 Odense
Bevægeapparatet, rheumatologiske lidelser
Lasse Juel Andersen
,
Hans Christian Horn
,
Claudia Franz
Uge 50 - 2021
tirsdag
14-12-21
9:00-11:45
ZOOMUNDERVISNING LINK SENDES UD MANDAG 13. DECEMBER 2021
Hudsygdomme
Rune Lindberg
12:15-15:00
ZOOMUNDERVISNING LINK SENDES UD MANDAG 13. DECEMBER 2021
Allergiske lidelser
Emil Hanson
Uge 14 - 2022
onsdag
06-04-22
9:00-11:45
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Screening
Jens Søndergaard
12:15-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C. Lokale 4.48
Rejseprofylakse
Sanne Jespersen
Uge 45 - 2022
mandag
07-11-22
9:00-11:45
Odin Havnepark Lumbyvej 17F 5000 Odense C mail sendt 27. sep 2022
Misbrug
Inge Birkemose
Anette Søgaard Nielsen
12:15-15:00
Odin Havnepark Lumbyvej 17F 5000 Odense C mail sendt 27 sep 2022
Etik
Jon Eik Zwisler
Uge 16 - 2023
torsdag
20-04-23
9:00-11:45
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C lokaler 4.48
Rationel medicinering
Palle Mark Christensen
,
12:15-15:00
J.B. Winsløws Vej 9.B. 5000 Odense C lokaler 4.48
Urologi
Erik Holk
,
Margrethe Andersen
Uge 37 - 2023
onsdag
13-09-23
9:00-15:00
Nyt SUND. Campusvej 55, 5230 Odense M. Lokale M-2.41 (2. sal). Bygning 45.4
Gynækologi i almen praksis, mamma
Jacob Eiersted
,
Annemette Lykkebo
Underviser login
Specialeuddannelsen i Almen medicin · København · Odense · Århus ·
Generel kontakt
Dudal Webdesign